פורלוג צמתי מידע גנבו לי פוסט

זו בוודאי לא הפעם הראשונה בה מישהו מעתיק (כלומר, גונב) פוסט שלי, במלואו, ומניח אותו אחר כבוד באתר אחר. פעם אפילו העתיקו חלקים נרחבים מהבלוג שלי בישראבלוג, אבל התייאשו באמצע ונעלמו.

החבר'ה בפורלוג, או הבוטים המטופשים שלהם, כנראה לא עונים במפורש על הגדרת "גניבה" בחוק העונשיון הישראלי (אולי רק על הפרת זכויות יוצרים), כי הם הואילו בטובם לתת לי קרדיט לאחר שהעתיקו את הפוסט שלי במלואו. נכון שזה נחמד מצדם? זה כמובן לא משנה את העובדות הבאות:

 • פורלוג צמתי מידע העתיקו טקסט מלא שלי מבלי לשאול אותי או לבקש את רשותי.
 • בתחתית הבלוג שלי כתוב במפורש ש"כל הזכויות שמורות".
 • פורלוג צמתי מידע התעלמו מפניית המייל שלי בה ביקשתי להסיר את הקטע.
 • פורלוג צמתי מידע מעתיקים המון מידע ממקורות אחרים (אמנם עם קרדיט) אבל עדיין מעתיקים – ייתכן שגם כן ללא רשות הכותבים.

גם מ-ynet מעתיקים בפורלוג צמתי מידע, אבל מעניין מאוד לראות שכשמדובר על כתבות המועתקות מאתרים גדולים, מקפידים מאוד בפורלוג להכניס תמצית בלבד של הכתבה ולהישאר (איכשהו) בגבולות השימוש ההוגן.

זה מעצבן ומקומם. זו לא הפעם הראשונה שגונבים ממני פוסטים, אבל זו פעם ראשונה בה התעלמו לחלוטין, במשך כמה ימים, מהבקשה שלי להסיר את החומר. בכל המקרים האחרים, שבהם אני גם נוטה להאמין שההעתקה נעשתה בלי מחשבה יתרה, הסירו מייד את הטקסטים שלי ואפילו התנצלו. במקרים אחרים פשוט פנו אליי וביקשו לקחת פוסטים לאתרים אחרים – והסכמתי בשמחה רבה.

זה לא עניין של SEO, חיפושים בגוגל או תוכן כפול. זה גם לא עניין של טראפיק. כולה פוסט אחד בבלוג עם מאות פוסטים. בקטנה. מה את עושה עניין. שטויות. והאמת היא שאני שונאת עימותי רשת, ונמנעת מהם ככל האפשר.

יחד עם זאת, כל מי שכותב בלוג יודע כמה שהדברים האלה מעצבנים. זה בעיקר עניין של חוצפה – אתר שבונה את עצמו מהעתקת חומר מאתרים אחרים, ועוד פועל באיפה ואיפה. פורלוג מרשה לעצמו להעתיק פוסטים שלמים מבלוגים, אבל מסתפק בתקצירים כשמדובר באתרי תוכן גדולים. שחלילה לא תהיה איזו תביעה. אבל בלוגרים, פחחחחחחחח. מי שם עליהם בכלל. אפשר גם להתעלם מהמיילים שלהם. למה מה הם יעשו? צודקים. אני לא אתבע אותם. אבל פה, לדיראון עולם, יהיה כתוב שפורלוג צמתי מידע גונבים תוכן.

אגב, התירוץ שזה בוטים (ויש מצב שמדובר פה בבוטים) ממש לא מספק אותי בעניין הזה. אני נתקלת בבוטים שעושים בלוגים שלמים באנגלית, ואפילו הם לא מעזים להעתיק פוסטים שלמים, אלא נותנים תקציר ולינק.

בכל מקרה, הנה גם צילום מסך, למקרה שהלינק ייעלם באופן פתאומי לאחר הפוסט הזה. מי יודע, אולי גם את הפוסט הזה הם יעתיקו.

20 תגובות ל-“פורלוג צמתי מידע גנבו לי פוסט

 1. מזל טוב! עשרת אלפים שקלים הכי קלים שעשית אי פעם.

  • רויטל סלומון

   וואלה? רוצה לתבוע בשמי ואתן לך 40% עמלה?

   • אני כבר עזבתי את המקצוע 🙂

    • רויטל סלומון

     איפה קלינגר כשצריך אותו?!?!

    • רויטל סלומון

     קראתי והפנמתי. אני כבר מבסוטית מהעובדה שעכשיו, כשמחפשים פורלוג בגוגל, התוצאה של הפוסט הזה כבר מופיעה בעמוד הראשון. יחי וורדפרס.

 2. HN

  לא בשביל להיות קטנוני, אבל יש שם קרדיטים ולינק אלייך, לא?

  • רויטל סלומון

   יש קרדיטים ולינק, אז מה? זה לא מתיר להם להעתיק כאוות נפשם תוכן של אנשים אחרים, המוגן בזכויות יוצרים, במלואו, לאתר שלהם ולעשות בו שימוש – מסחרי או כל שימוש אחר.

   מה אתה חושב יעשו ב-ynet אם אעתיק מהם כתבה בקופי פייסט ואכתוב "מקור: ynet"?

 3. איתן

  טוב, אני מוכרח להודות שבקריאה ראשונה לא ממש הבנתי על מה המהומה. ניוז אגרגטורס קיימים בעולם כבר זמן מה, ולא באמת ראיתי הבדל אמיתי בין שירות כזה (למשל News.google.com) לבין השימוש שפרולוג צמתי מידע עושים בתוכן שלך. למעשה, חשבתי שזה די בסדר, במיוחד שהם נותנים לך קרדיט.
  ואז התחלתי לקרוא קצת בנושא.
  והבנתי כמה אני בור, ויותר מכך – טועה.
  ועכשיו זה ברור לי שהשימוש הנ"ל הוא שגוי, ואפילו בזוי.
  go get ’em girl.

 4. והנה היום דה-מרקר עושים משהו דומה לשלי יחימוביץ, לא בטוח שהיא נגד.

  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20090302_869623

  • רויטל סלומון

   קודם כל, יש בהחלט אפשרות שהמרקר ביקשו רשות משלי, או שיש להם איזה הסכם איתה; שנית – המרקר גם ציטטו פוסט שלי פעם או פעמיים ומעולם לא עשו קופי פייסט שלם ומלא; שלישית, והכי פחות רלוונטי – יחי ההבדל בין לינק במרקר לבין לינק באתר זניח כמו פורלוג. אה, וגם רביעית – אני לא שלי יחימוביץ' 🙂

 5. עמי סלנט

  שלום רויטל ,

  אנו מתנצלים אם פגענו בך , אבל הכוונה היתה דווקא הפוכה .

  אנו חשבנו שהפוסט שלך על "חיפושים ארוכים" הוא מקצועי וראוי ולכן בחרנו בו לפרולוג צמתי מידע . רק אחד מ50 פוסטים נבחר בממוצע לפרולוג צמתי מידע . צריך לראות בכך מקדם מוניטין ולא פגיעה . המידענים בישראל יודעים כי הפריטים המועלים לצמתי מידע הם המלצת העורכים.

  פרולוג צמתי מידע מבוסס על בחירה איכותית של צוות עורכים .

  היום בערב אנו נוריד את הפוסט המלא ונשאיר רק תקציר .

  בכל מקרה , לא מגיע לפרולוג צמתי מידע כמות זו של התקפות. קצת הגזמת! בתגובת יתר ! . אבל אנו מתנצלים ונתקן הערב .

  עמי סלנט
  עורך משותף של פרולוג צמתי מידע

  • רויטל סלומון

   שלום עמי,

   אמנם לקח לכם שבוע, אבל נחמד שאתם מתייחסים כעת, כשכתבתי עליכם פוסט פומבי. התעלמת באלגנטיות מכמה נקודות חשובות:
   1. לא מדובר ב"פגיעה" אישית אלא בהפרה בוטה של זכויות יוצרים. דבר שכמובן אתם לא עושים עם אתרים גדולים וחשובים כמו ynet, למשל.

   2. לא טרחתם לבקש רשות לפרסם את הפוסט, כי…? אתם מניחים שזה כבוד גדול בשבילי? כי אתם בוחרים פוסט אחד מבין 50? תסלח לי, אבל את האתר שלך לא הכרתי כלל לפני כן, וטראפיק זה לא ממש תרם לי, אז תודה אך לא תודה.

   3. אם אתם עושים דברים כאלה על בסיס קבוע ועל ידי צוות עורכים אנושי שמתודרך להעתיק כתבות ומאמרים באורך מלא ללא רשות מהאינטרנט – אתם עוסקים באופן מקצועי בגניבת תוכן ובעשיית רווח על חשבון אחרים. אלה עבירות על החוק – וכל אמירה על מוניטין האתר לא משנה את העובדות האלה – וזה אולי גם לא משהו שאתה צריך להודות בו בפומבי.

   תודה ויום נעים.

 6. ישראל

  את טענתם שזה נשעה ע"י רובוט, תוכלי לבדוק ואולי אף להפריך.
  תכתבי מאמר שהם לא יהיו מעוניינים בו, כמו גם מאמר זה, ונראה אם גם את מאמר זה ילכוד הרוכוט ויוסיף אותו באופן אוטומטי לאתרם…
  לאחר בדיקת כשלושה מקרים כאלו, תוכלי להוכיח בבית המשפט שעוד אחת מטענותיהם שקריות, ובכךך להגדיל את סיכוייך לזכות.

  • רויטל סלומון

   הם לא טענו במפורש שזה נעשה על ידי רובוט. להיפך, לפי מה שעמי אמר פה, זו בחירה ידנית שנעשית על ידי בן אנוש – וזה רק מחמיר את הבעיה, כי זה אומר שהם מפרים זכויות יוצרים באופן מודע.

 7. אהבתי במיוחד:

  > "שייך לקטגוריות: מחשבים ואינטרנט, עצבים "
  >

  חחח…. מעולה!
  D:

 8. […] טוויט שהפנה את תשומת לבי לעוד אתר שבנוי, רובו ככולו על גניבת תוכן. הפעם מדובר על אתר בעל השם המקורי והחדשני […]

 9. […] בלא רשות – הפרת את זכויות חבריך.לכן, אם מוכרים לכם סיפורים בסגנון "לא ביקשנו רשות אבל קישרנו", דעו כי זה לא […]

 10. […] כמה הנושא חשוב לך. למשל, כשעובדים על אנשים בעיניים או גונבים ממני תוכן, אני אגיב באלימות גלויה. כזו אני, בחורה […]

 11. […] גניבת תוכן היא אחת התופעות המעצבנות ביותר באינטרנט. למרות כל חוקי זכויות היוצרים והאפשרות לאיים ולתבוע, מי שברשותו בלוג או אתר קטן, לרוב לא יכול להתמודד עם גניבת תוכן, ולפעמים אפילו קשה לדעת שזה קרה, אלא אם כן מגלים זאת במקרה או דרך חיפוש בגוגל. […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>