Jack of all trades

הביטוי המקובל באנגלית הוא: Jack of all trades, master of none, ותיאורטית טמון בחובו עלבון. כלומר, לא התמקדת בכלום בחיים שלך, ולכן אינך שולטת באמת באף מיומנות או ידע. היו תקופות בחיי שבהן זה ביעס אותי מאוד. רציתי להיות טובה, ממש טובה, סופר מומחית במשהו. כל דבר שהוא. אבל אין מה לעשות, הסקרנות והרצון לחוות, לנסות ולאתגר את עצמי בדברים חדשים הוא חלק מהותי מהאישיות שלי.

ההורים שלי תמיד התעצבנו עליי שאני לא "מתמידה" בשום דבר. אני מניחה שזה צרם להם שכנערה צעירה, הלכתי להמון חוגים, אבל אף אחד מהם לא נשאר איתי "לכל החיים". קודם כל, מה זה לכל החיים בגיל 16? מי יודע משהו מהחיים שלו בגיל 25? זה הכל שטויות. ומי החליט שחשוב "להתמיד" בדברים? ואם משהו לא מעניין אותי יותר, לא מתאים לי יותר או גורם לי נזקים? למה ידע רב בתחום אחד שווה יותר מידע מועט בהרבה תחומים? (הוא לא).

כשלמדתי במכללה למנהל, לימדו אותנו שיש שתי גישות – המומחה והפילוסוף. המומחה יודע יותר ויותר על פחות ופחות, ואילו הפילוסוף יודע פחות ופחות על יותר ויותר. אלה שתי גישות קצה ולכל אחת היתרונות והחסרונות שלה. יש משהו מאוד מרשים בלהגדיר את עצמך כמומחה בתחום מסוים, ואני מאוד מעריכה מומחים ואנשי מקצוע שהם ספצים בתחומם. שבו תסתכלו פעם על מפרזל ברמה גבוהה – זה תענוג אמיתי. ועם זאת, אני מאוד מרוצה מהיותי Jack of all trades. ככה, אני יכולה לנהל עסק שמעניק מגוון שירותים מבלי להזדקק לעובדים. אני יודעת לעשות המון דברים בעצמי. לא מומחית, אבל יודעת, מתמצאת, ואפילו די טוב בחלק מהמקרים.

הנה רשימה חלקית ורנדומלית של מיומנויות וידע שרכשתי במהלך השנים: רכיבה וטיפול בסוסים, צלילה, עריכת סאונד, עריכת וידיאו, CSS, HTML, PHP, גידול גוזלים, נינג'יטסו, ירי באקדח, הרכבה ותיקון של מחשבים, פוטושופ, SEO, פיתוח אתרי וורדפרס, ניהול אתרים, נגינה בתופים (טוב, נסחפתי. יודעת להחזיק מקצב רוק, בסדר?), צילום, חובבות רדיו, שימת זין על מה שאחרים חושבים ונהיגת שטח ברמת ראלי חובבים.

חלק מהרשימה הזו משמש אותי כדי להתפרנס. בחלק מהמקרים הידע שלי מספיק טוב כדי לספק שירותים בתחומים האלה, למרות שאני לא עושה את זה בפועל. בחלק מהמקרים זה היה רק ניסוי לתקופה קצרה והידע יחסית שטחי. יש מי שיגדיר אותי מומחית עבור חלק מהמיומנויות האלה. ככה זה, אני אוהבת להתנסות, לנסות, לגעת, לטעום וללכת. טוב, לפעמים אני לא ממש הולכת והידע ממשיך לגדול ולהתרחב, אבל אני תמיד מחפשת דברים חדשים ללמוד, תמיד סקרנית ומתעניינת, תמיד פוקחת עיניים ומנסה ללמוד מיומנויות שלא הכרתי קודם. לפעמים זה נתפס יותר, לפעמים פחות. לפעמים אני ממש איומה בזה (מי אמר ציור? ולמה להעליב? תמיד רציתי לצייר ויש לי אפס חוש אמנותי או יכולת לצייר קו ישר). לפעמים אני מוצאת תחום חדש שמהפנט אותי. וזו אני, זה המסע שלי דרך נפתולי החיים. זה לא שאין לי יכולת להתמקד. אני לא רוצה להסתפק במבט צר לכיוון אחד. אני מעדיפה לדעת פחות ופחות על יותר ויותר, ונושאת בגאון את התואר – Jack of all trades. המקבילה בעברית? אולי אשת אשכולות. נשמע קצת יומרני. נתפשר על אשת אשכוליות. או לא להיות.

4 תגובות ל-“Jack of all trades

 1. אמיר גור

  A human being should be able to change a diaper, plan an invasion, butcher a hog, conn a ship, design a building, write a sonnet, balance accounts, build a wall, set a bone, comfort the dying, take orders, give orders, cooperate, act alone, solve equations, analyse a new problem, pitch manure, program a computer, cook a tasty meal, fight efficiently, die gallantly. Specialization is for insects.

  — Robert Heinlein,

 2. Iddo Cohen

  אהבתי מאוד. גם אני מהרהר בזה הרבה, קרוב לפילוסוף אבל לא מאוד מוצלח גם בזה, כלומר אני מבין מעט מדי גם בדברים שממש מעניינים אותי. מעניין כמה מזה קשור לקשב וריכוז.

 3. צ.ש.

  בעיקר מעניין איזה שירות את מעניקה בתחום ירי באקדחים…

  • אם אתה צריך לשאול, אתה ממילא לא בקליינטורה המתאימה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>