גוגל קרצגייסט

גוגל ממשיכים להתקרצץ עם רשימת הכלום השנתית שלהם, זו שמתיימרת להראות טרנדים ומגמות בחיפוש באינטרנט – ה-Google Zeitgeist.

לפחות הפעם הם לא מעמידים פנים שמדובר ברשימת החיפושים הכי פופולריים, אלא מציגים רשימה שכותרתה היא "החיפושים שצברו פופולריות במהירות הגבוהה ביותר" (באנגלית זה יותר טוב – Fastest Rising). יש משהו מאוד מעצבן בקמצנות הנתונים הזו של גוגל, והנטייה שלהם לעבד, לקצץ ולצנזר כל מה שלא נראה להם מתאים לאידיליית האינטרנט שלהם.

ב-2006 עוד היתה להם החוצפה ועוז הרוח להציג רשימה מצוצה, מפוברקת ומעובדת, של 10 חיפושים שלא ייצגו כלום על שום דבר, בוודאי לא את עשרת החיפושים הפופולריים ביותר ב-2006. ומה שהיה מעניין במיוחד, זה איך מאות ואלפי בלוגרים ועיתונאים העתיקו את ההודעה לעיתונות ואת הרשימה, וסגדו לה כתורה מסיני. אז עוד עבדתי ב-TheMarker, ונאמנה לעבודתי רציתי אף אני לסקר את הרשימה ולפרשן אותה, אולם מבט אחד מהיר בה הבהיר לי, שבין הרשימה לבין המציאות אין קשר בכלל. חפירות בגוגל טרנדס וברשימות באזז אחרות הראו שאני צודקת, וכתבתי טור מאוד תוקפני שנקרא "הרוח של גוגל".

למרות כל קיתונות הלעג שמקובל לשפוך היום על עיתונות האינטרנט ועיתונות בכלל, לכתוב טור במרקר זה לא כמו לכתוב בלוג. החשיפה היא עצומה וכך גם תחושת האחריות. למרות שזה אינטרנט ואפשר לתקן, קצת חששתי כששיגרתי את הטור הזה לחלל האוויר. אמנם חקרתי, בדקתי ועבדתי עליו מאוד קשה – אבל תמיד יש קצת ספקות. אחר כך הצלחתי למצוא כמה כותבים מכובדים שחשבו בדיוק כמוני – וזה נחמד לא להיות המשוגעת היחידה שנכנסת ביקירת האינטרנט דאז. בסופו של דבר גוגל הוציאו תיקון והודו שהרשימה לא מחוברת לאינטרנט בשום צורה, וזה תמיד נחמד להגיד "אמרתי לכם".

אני מניחה שגם השנה, הרשימה של גוגל תעורר עניין, אבל ברור שהיא לא מעוררת את אותה סקרנות ורעש כמו בשנים קודמות. התדמית של גוגל זה לא מה שהיה פעם. יותר מדי סיפורים שליליים הקשורים בחברה צצים ועולים לפני השטח, והסיסמא שלהם, Do no evil, מתחילה להיראות ריקה מתוכן ואפילו צינית – צנזורה, מצבת עובדים מפוברקת למחצה ואגרסיביות שמזכירה את מיקרוסופט – כל אלה לא עושים לגוגל כל כך טוב בזמן האחרון.

ברשימה של גוגל ל-2008, עוקף הית' לדג'ר (השם ייקום דמו) את אובמה. מה זה אומר? שמתים יותר מעניינים מהחיים? שבאטמן אוכל את נשיא ארה"ב הנכנס? שכושי לא יכול להיות בראש הרשימה? כנראה, שכמו בשנים קודמות, זה ממש לא אומר כלום.

1 תגובות ל-“גוגל קרצגייסט

  1. שאפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>