digg והבורסה: איך שבועה מתפוצצת

לפני שמצקצקי הלשון יתחילו לעשות צק צק צק, אקדים ואומר שברור לחלוטין שההבדלים בין קריסת הבורסות העולמיות ובין הידרדרותו הקשה של אתר חדשות חברתי הם גדולים ומשמעותיים, בעיקר בכל הקשור להשפעה על החיים של כולנו.

ובכל זאת – בועה זו בועה זו בועה, וקנה המידה שלה בכלל לא משנה. יש הרבה קווי דמיון בין בועה קטנה של אתר פופולרי במיוחד, לבין בועה כלל עולמית והיסטרית. יש הרבה סימנים ותנאים מקדימים להיווצרות של בועה – אונליין או אופליין. באופן לא מפתיע, את הסיפור של digg קל יותר לנתח – הנתונים גלויים יותר, הגולשים חושפים את הסיפורים שמאחורי הקלעים וההפסד הכספי קטן יותר. ועדיין, יש כמה אלמנטים שעוברים כחוט השני בין שני הסיפורים – נפילתו של אתר ונפילתה של בורסה.

אני אחסוך מכם את ההסברים הבסיסיים לגבי מה זה digg ומה זה בורסה. אבל, באופן גס מאוד, מדובר בשני מקרים בהם "כוחות השוק" אמורים לקבוע את מהלך העניינים – להחליט מה טוב ומה לא מעניין, מה פופולרי ומה יקר, מה חשוב ומה קורס. בתיאוריה זו תיאוריה מעניינת. בפועל, בעיקר ב-digg, המודל לא עובד ועכשיו מראה גם סימני התמוטטות.

הנה כמה קווי דמיון מעניינים בין שתי הבועות – digg והבורסה:

 1. הצלחה מסחררת בזמן קצר יחסית: נראה שזהו אלמנט די חיוני בהיווצרותה של בועה. digg הוא אתר שזכה להצלחה כמעט בן לילה, עם מיליוני יוזרים רשומים וטראפיק נהדר שזינק בטווח זמן קצר מאוד. קצת בדומה למדדי הבורסות בשנה-שנתיים האחרונות.
 2. כולם רוצים להיות שם: מקום בעמוד הראשון של digg מביא טראפיק של עשרות אלפי יוניקים בזמן קצר מאוד. טראפיק זה טוב, לא? גם הנפקה בבורסה זה טוב, לא? אז כולם רוצים להיות שם. רק מה, לגדולים קל מאוד להיות שם – הקטנים מתקשים לעשות זאת. ובכלל, אחרי זמן מה מתברר שלא בדיוק ברור אם הטראפיק הזה הוא טוב, אם הוא באמת תורם, משפר ומעצים את אתר היעד, ואם אחרי 15 דקות התהילה יש עוד רווח כלשהו בכיס.
 3. העדר מגיע: אנשים שלא מבינים כלום בהשקעות, מניות או אופציות, נשענים על מאמרים בתקשורת של אנשים שלא מבינים כלום בהשקעות, מניות או אופציות או על יועצים בבנק שלא מבינים כלום בהשקעות, מניות, או אופציות – ורוצים לשים את הכסף שלהם בבורסה, כי הם שמעו שמרוויחים שם הרבה כסף. ואם מדברים על digg, התופעה דומה – אנשים שלא מבינים כלום בתוכן, חדשות או שיווק, רוצים לשווק את התוכן שלהם באמצעות digg – כי הם שמעו שמרוויחים שם הרבה טראפיק. התוצאה: הרבה אנשים שלא מבינים מה שהם עושים, משקיעים את הכסף והזמן שלהם בזירה שחוקיה לא ברורים להם. כשהתוצאות מאכזבות ובענק – הם לא מבינים למה.
 4. רק טווח קצר: משקיעים חסרי סבלנות במניות, בודקים כל 5 דקות אם המניה עלתה או ירדה בעוד עשירית אחוז. כולם רוצים לראות תוצאות מיידיות ולא מוכנים להשקיע את הזמן והסבלנות בהמתנה לרווחים. ב-digg, כדי להרוויח את הטראפיק, צריך להשקיע הרבה זמן ומאמץ – וגם אז אין תוצאות מובטחות, מכיוון שכוחות השוק לא בדיוק פועלים לפי החוקים. המודל הדמוקרטי, החופשי, שבו לכולם יש כוח שווה – הוא אשליה מתעתעת. הדרך האמיתית היחידה היא לייצר תוכן איכותי – וזו עבודה קשה לטווח ארוך. בטווח הקצר מדובר באכזבה. אז מה עושים? זונחים, מוכרים, מנסים משהו אחר. הטווח הארוך לא מעניין אף אחד.
 5. לא רלוונטי: עקב כמות עצומה של יוזרים פיקטיביים, קבוצות כוח אליטיסטיות ויד קשה של מנהלי האתר, נוצר מצב שב-digg, כבר מזמן אין קשר בין דירוג הסיפור לאיכותו או מידת העניין שבו. כמו בבורסה, אין תמיד קשר בין מחיר המניה לביצועי החברה – הרבה משינויי המחירים נובעים ממניפולציות של משקיעים גדולים או תהליכים שאף אחד לא מצליח להסביר. התוכן מורץ כמו מניות. אתרי SEO ללא תוכן אמיתי מגיעים שוב ושוב לעמוד הראשי; סיפורים מזויפים או כאלה שחוזרים על עצמם, מככבים בעמוד הראשון; מתכון לארטישוק הופך להיות המאמר המעניין של היום. התוכן הופך להיות לא רלוונטי. ואם התוכן לא רלוונטי, אם אין קשר בין ביצועי המניה לביצועי החברה או ל"כוחות השוק" – אז מה אנחנו עושים כאן?
 6. הכרישים מנהלים את הבסטה: הכל משחקי כוח ומניפולציות. לקורא/משקיע הקטן אין כמעט סיכוי להוציא מהמערכת הזו משהו שיתרום לו או יגרום לו להרוויח. מריצים סיפורים כמו שמריצים מניות. זו לא באמת דמוקרטיה. זה לא באמת שוק חופשי. הכוח לא בידיים שלנו. המנהלים של האתר שיכורים מההצלחה ומהכסף המוצע להם תמורתו. הם שוכחים שבאתר תוכן גולשים – הגולשים הם הדבר החשוב ביותר. התוכן לא מעניין אותם יותר – רק דפים נצפים של פרסומות. הדגים הקטנים לא מרוצים בעליל.
 7. הקריסה וההספדים: התרמית נחשפת והבועה מתפוצצת. ב-digg מאבדים את השליטה ומתחילים לחסום יוזרים ותיקים ו"כבדים" – להעיף אותם מהאתר בלי מילה של אזהרה. הצנזורה שולטת ביד רמה ובזרוע מוחקת. מי שמתעטש באופן שלא מוצא חן בעיניי קווין רוז – מייד חוטף בראש. אבל הגולשים לא פראיירים. הם מתחילים לעזוב את האתר ולחפש אלטרנטיבות. הם זועמים וכותבים מאמרי שטנה עצבניים נגד המדיניות של digg. הם לא מוכנים להשקיע יותר במקום שבו הטראפיק יורד בצורה חדה והאווירה מחורבנת. הם מושכים את הכסף ומחפשים אפיקי השקעה אחרים – אתרים שמציעים אווירה נעימה יותר ותחושה של צמיחה. הם מספידים את האתר באמצעות פוסטים עם כותרות דרמטיות (מי אמר עיתונות כלכלית???). אמצעי ההחיאה המלאכותיים לא כל כך עוזרים והכל קורס – הבורסות והאתר מידרדרים; המחירים והסיפורים המנופחים מתחילים לקבל פרופורציה לא נעימה; מחזורי המסחר החריגים והטראפיק המטורף – עכשיו ברור שהם לא תורמים כלום; המשקיעים הקטנים והיוזרים הקטנים נמלטים על נפשם; הערך יורד; הבועה מתפוצצת.

האם זה הסוף של digg? האם זה סוף העולם, התמוטטות מוחלטת של הכלכלה? סביר להניח שלא. תמיד יימצאו פראיירים חדשים שלא השכילו ללמוד מההיסטוריה, שלא מכירים בכלל את ההיסטוריה, שמקשיבים לעצות של אנשים בלתי מקצועיים ושלא רואים כלום מעבר לטווח הקצר והמיידי. יהיו עוד גולשים פעילים ב-digg, יהיו עוד משקיעים פעילים בבורסה. בינתיים, הבועה התפוצצה וצריך לנפח אחת חדשה. להתראות בסיבוב הבא.

6 תגובות ל-“digg והבורסה: איך שבועה מתפוצצת

 1. Thanks… I think
  Ben

  • רויטל סלומון

   You are most welcome
   I don't suppose you can read Hebrew? 🙂

 2. No – I am sorry – I do not read Hebrew –
  so thus the "thanks… I think

  • רויטל סלומון

   Well, this post is a comparison between the decline of Digg and the bursting of the financial bubble all over the world – just in case you were wondering 🙂

 3. Thanks Again. I was wondering!

 4. […] זה לא חדש ש-digg הולך ומתפורר. אתר החדשות החברתיות לכאורה הזה החל בכוונות טובות, ומראה היום סימנים של ענק קורס, וזה לא רק בגלל התחרות. זה בעיקר בגלל טעויות בניהול, בגישה ובהתנהלות, ממש כמו בכל עסק קורס ובועה מתפוצצת. […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>